Kominki można dzielić według dwóch kryteriów. Po pierwsze ze względu na rodzaj paliwa, po drugi wg ich efektywności i sprawności cieplnej.

Podział ze względu na rodzaj paliwa

  • kominki na drewno,
  • kominki gazowe,
  • kominki na pellet,
  • biokominki,
  • kominki elektryczne,
rafkom (40)

Podział ze względu na efektywność

  1. Kominki rekreacyjne – budowane za zwyczaj dla ozdoby. Ogrzewają jedynie miejsce, w którym są zainstalowane.
  2. Kominki z płaszczem wodnym – podłączone do układu centralnego ogrzewania. Ogrzewają nie tylko grzejniki czy podłogówkę, ale także ciepłą wodę użytkową. Kompatybilne z innymi urządzeniami grzewczymi jak chociażby piec gazowy.
  3. Kominki z dgp – grzeją poza miejscem swojego zainstalowania również inne pomieszczenia. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej turbiny kominkowej. Istnieje takze możliwość ogrzania kilku najbliższych kominkowi pomieszczeń w sposób grawitacyjny.
  4. Kominki z masami kumulacyjnymi, piecokominki – kominki, które po wystudzeniu wkładu oddają ciepło przez 4 do nawet 10 godzin, wszystko w zależności od swojej masy. Może się to odbywać poprzez: o murowanie wkładu szamotem, zastosowanie specjalnych kształtek grzewczych na czopuchu lub na bokach wkładu, wykonanie specjalnych kanałów kumulacyjnych wydłużających drogę spalin do komina lub poprzez wykonanie całej obudowy ze specjalnych ciepłych materiałów.

Kontakt z nami

Czekamy właśnie na Ciebie